Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tibetská doga

28. 6. 2008

Tibetská doga

Obrazek

ANGLICKÝ NÁZEV:
Tibetan Mastiff
PŮVOD:
Starobylé plemeno, jehož historie začíná před 4000 lety. Ve Střední Asii v Tibetu se ve 3. století před naším letopočtem vyskytovali psi ohromných rozměrů. Byli ceněni pro svoji velikost a statečnost. Marco Polo při své cestě po Číně popisoval psy velikosti osla. Chovala je především aristokracie pro lov a ochranu chrámů. Tibetští mastifové byli také darováni Alexandovi Makedonskému pro lov na lvy a slony. Kvality těchto psů také vysoce uznávali starověcí Římané. Potomci tibetských mastifů se rozšířili po Evropě. Ve své domovině ve Střední Asii a v Himaláji se začali užívat pro pasení a ochranu dobytka.
POPIS:
Jde o plemeno pracovních psů. Mohutný pes s těžkou kostrou. Hlava je široká, objemná. Hruď hluboká. Hřbet rovný. Muskulatura dobře vyvinutá. Ocas silný, pokrytý dlouhou a huňatou srstí, přehozený na hřbet.
VÝŠKA:
Výška v kohoutku
u psů více než 66 cm,
u fen více než 61 cm.
VÁHA:
cca 60 kg (40-90 kg)
SRST:
Srst je drsná, rovná, středně dlouhá s hustou podsadou. Zbarvení: různé odstíny černé, černočervené, tmavě hnědé, zlatavé a šedé.
CHARAKTER:
Tibetský mastif se od ostatních mastifů liší mírnější povahou. Hodí se za domácího společníka. Oddaný je nejen svému pánovi, ale celé rodině.
PÉČE:
Nezbytně potřebuje každodenní fyzickou zátěž.
PLEMENO:
FCI II. - Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce 2.2 Molossi, horští psi.
Bez pracovních zkoušek.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
TD
ČÍSLO STANDARTU:
230 / 03.05.1990 (Tibet)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář